Jak dlouho trvá vytvořit web od začátku do konce

Délka tvorby webu je velmi obecná záležitost, nicméně díky stovkám vytvořených projektů se nyní pokusíme ukázat příklady, jak dlouho může trvat vytvořit web od menšího objemu po ty obrovské obsahující tisíce podstránek.

Abychom mohli porovnat různé varianty, porovnáme Šikmo builder s Elementorem. Jedná se o velmi rozšířený a cenově dostupný systém, který nabízí velkou škálu funkcí a máme s ním nejvíce zkušeností z rozsáhlého seznamu WordPress builderů.

V tabulce vidíte různé velikosti a atypické web. Jeho detaily rozepisujeme na dále v článku.

Šikmo builder
Údržba
Elementor
Údržba
Mini web (60 stránek)
2 týdny
Snadná
2 týdny
Snadná
Střední web (500 stránek)
1 až 2 měsíce
Snadná
3 až 4 měsíce
Složitější
Velký web (2000+ stránek)
6 - 12 měsíců
Střední
6 - 12 měsíců
Téměř nemožná
Malý E-shop
Do 1 měsíce
Snadná
Do 1 měsíce
Snadná
Střední e-shop
Do 3 měsíců
Snadná
Do 2 měsíců
Snadná
Velký e-shop
Do 12 měsíců
Střední
N/A
Není dobrý nápad
Atypické weby
Dle komplexity
Snadná
N/A
Problémová

Z tabulky je vše jasné

Je v ní krásně vidět, kdy se jaké řešení hodí. Pokud si to pak porovnáte s cenami, tak ty ukáží, že vytvořit první verzi webu na Elementoru je sice snadné, ale údržba už pak téměr nikde zmíněná není.

Klient chce trochu jinak design, změnit logiku webu, opravit funkce nebo kompletně předělat tlačítka. Nejednou se dokončení projektu protahuje, web má někde takový či onaký design a nakonec musíte dělat kompromis – ať už jako vývojář nebo klient.

Problém je obrovská komplexita daného řešení, která se snaží nabízet vše v jednom a samozřejmě to vytváří spoustu výhod, ale vedlejším produktem je taktéž dlouhý seznam nevýhod.

Změny jsou pro nás snadné

Pojďme si ilustrovat změnu jedné malinkaté funkce na webu – fonty. Elementor sice nabízí komplexní editor s velkým seznamem fontů, ale za chvilku se ztratíte kde co používáte a všude možně se budou načítat jiné. V určitou chvíli to neuhlídáte a web už neopravíte.

Zatím co v našem řešení Vy sice nemůžete změnit font z vícero důvodů, ale pro nás je jeho změna na celém webu otázka 2 minut. Ať už to je Google Font nebo Adobe Font. Nemusíte se o nic starat a víte, že vše funguje správně na každé podstránce.

Jak můžeme malý web vytvořit v řádu několika málo dnů až týdnů?

Nejdéle vždy trvá design. Pokud je design vymyšlen rychle, jsme schopni web dodat v rámci dnů. Vývoj máme optimalizovaný a díky několika desítkám projektů, ze kterých bereme zdroje, se poměrně dost funkcí / bloků opakuje a jsme schopni být násobně efektivnější.

Atypický web umimeudelatdomov.cz

Klient za námi přišel s tím, že potřebuji zmigrovat 13 000 dotazů a 20 000 obrázků z původního extrémně starého řešení. Design webu byla otázka 2 dnů a převod všeho pak dalších 2-3 dny.

Tedy za pracovní týden bylo vše hotovo, perfektně optimalizováno a web mohl být ihned spuštěn.

Nicméně bylo potřeba vytvořit migrační program z jedné databáze do druhé. Dodavatelé, kteří staví na Elementoru a dalších (Divi nebo Visual Composer), nejsou ve většině programátoři a takováto migrace by pro ně byla komplexní. Musel by tak přijít někdo, kdo to kompletně dodá.

Ani tak by to nebylo snadné, nicméně proveditelné. Ale trvalo by to 2x delší dobu a jelikož by se nejednalo o čistý WordPress, tak by web utržil zhoršené načítání webu.

To se dá sice řešit pomocí cache na straně serveru, nicméně pravidelně vytvářet cache pro 13 000 příspěvků, je při nejmenším sebevražda serveru a při nejhorším i klienta. Dělat to určitě nechcete.

Jak se s námi spojit