Převod 13 000 dotazů a 20 000 obrázků

Pavel Mareš
Pavel Mareš

21. 08. 2021
wordpress

V této případové studii si ukážeme jak na převod několik desítek tisíc příspěvků. A prakticky během velmi krátké doby obnovit web a všechen jeho důležitý obsah.

Převod 13 000 dotazů a 20 000 obrázků

Pravidelně dostáváme poptávky na převod webu z tzv. vendor locku (vlastní řešení nějaké firmy) do WordPressu. Důvodem je zastupitelnost. Ať už aktuální vývojář / firma nestíhá nebo nechce stíhat, pro WordPress vždy najdete někoho, kdo Vám s projektem pomůže.

V této případové studii si ukážeme jak lze snadno zmigrovat několik desítek tisíc příspěvků. A prakticky během velmi krátké doby obnovit web a všechen jeho důležitý obsah.

 

Zadání, cíle a podmínky

Původní web už prakticky nefungoval a cílem je tedy zachránit obsah – dotazy a obrázky. Ty jsou jedinečné a důležité. Mezi problémy vývoje pak patřil nedostatek času, kdy projekt musel být připraven do 14 dnů včetně příprav a domluv s klientem.

Další podmínka byla možnost vkládat reklamy na web, možnost editovat veškeré texty a především vytvořit funkci na vkládání dotazů do webu. Vkládání dotazů funguje přes Contact Form 7 plugin, na který napojuji své funkci pro tvorbu dotazů.

Díky addonům do pluginu se odeslaná data uchovávají v databázi, je zavedena automatická ochrana proti robotům a v neposlední řadě nastaveno automatické odesílání emailů adminovi a uživateli, který poslal dotaz.

Poznámka: Každý dotaz podléhá kontrole.

Jak převod proběhl konkrétně

Pro dokončení webu umimeudelatdomov.cz bylo zapotřebí kompletně projít databázi a vytvořit migrační program. Ten oficiální od WordPressu má celou řadu chyb z hlediska rychlosti a načítání dodatečných souborů. Problémem také bylo, že pro weby používáme ACF Pro, v němž si nastavujeme pole dle potřeby – a to samozřejmě s oficiálním WordPress Importerem nejde.

Po několika hodinách bloumání databází jsme si sestrojili profil důležitých tabulek a polí, které náš vlastní plugin projde, poskládá do smysluplného souboru dat a začne vkládat postupně do webu. Jeden z menších problémů je omezení hostingu na 90-300 vteřin běhu PHP.

Čili vše proběhlo na lokálním vývojovém prostředí, kde lze přidělit bez problému 6 GB RAM nebo běh procesu nastavit na nekonečno – prostě dokud script nedoběhne. Tak se taky stalo a po pár iteracích.

 

Zdá se to snadné?

Ano i ne. S téměr 10 lety praxe ve WordPressu a programování to tak vypadá. Nicméně je zde i faktor „ručení za výsledek“. A to my klientům zajišťujeme vždy poté, co uděláme úvodní analýzy zda na projekt stačíme technologicky nebo máme potřebné dostupné kapacity. Pokud všechny podmínky zdárné tvorby webu jsou splněny, výsledek je prakticky zaručen.