Převod 13 000 dotazů a 20 000 obrázků

Pravidelně dostáváme poptávky na převod webu z tzv. vendor locku (vlastní řešení nějaké firmy) do WordPressu. Důvodem je zastupitelnost. Ať už aktuální vývojář / firma nestíhá nebo nechce stíhat, pro WordPress vždy najdete někoho, kdo Vám s projektem pomůže.

V této případové studii si ukážeme jak lze snadno zmigrovat několik desítek tisíc příspěvků. A prakticky během velmi krátké doby obnovit web a všechen jeho důležitý obsah.

Zadání, cíle a podmínky

Původní web už prakticky nefungoval a cílem je tedy zachránit obsah – dotazy a obrázky. Ty jsou jedinečné a důležité. Mezi problémy vývoje pak patřil nedostatek času, kdy projekt musel být připraven do 14 dnů včetně příprav a domluv s klientem.

Další podmínka byla možnost vkládat reklamy na web, možnost editovat veškeré texty a především vytvořit funkci na vkládání dotazů do webu. Vkládání dotazů funguje přes Contact Form 7 plugin, na který napojuji své funkci pro tvorbu dotazů.

Díky addonům do pluginu se odeslaná data uchovávají v databázi, je zavedena automatická ochrana proti robotům a v neposlední řadě nastaveno automatické odesílání emailů adminovi a uživateli, který poslal dotaz.

Poznámka: Každý dotaz podléhá kontrole.

Jak převod proběhl konkrétně

Pro dokončení webu umimeudelatdomov.cz bylo zapotřebí kompletně projít databázi a vytvořit migrační program. Ten oficiální od WordPressu má celou řadu chyb z hlediska rychlosti a načítání dodatečných souborů. Problémem také bylo, že pro weby používáme ACF Pro, v němž si nastavujeme pole dle potřeby – a to samozřejmě s oficiálním WordPress Importerem nejde.

Po několika hodinách bloumání databází jsme si sestrojili profil důležitých tabulek a polí, které náš vlastní plugin projde, poskládá do smysluplného souboru dat a začne vkládat postupně do webu. Jeden z menších problémů je omezení hostingu na 90-300 vteřin běhu PHP.

Čili vše proběhlo na lokálním vývojovém prostředí, kde lze přidělit bez problému 6 GB RAM nebo běh procesu nastavit na nekonečno – prostě dokud script nedoběhne. Tak se taky stalo a po pár iteracích.

Zdá se to snadné?

Ano i ne. S téměr 10 lety praxe ve WordPressu a programování to tak vypadá. Nicméně je zde i faktor „ručení za výsledek“. A to my klientům zajišťujeme vždy poté, co uděláme úvodní analýzy zda na projekt stačíme technologicky nebo máme potřebné dostupné kapacity. Pokud všechny podmínky zdárné tvorby webu jsou splněny, výsledek je prakticky zaručen.

Kam dál?

Můžeš se podívat Jak testujeme a zkoumáme weby/e-shopy nebo si přečíst jak na editace 100 % obsahu webu.

Jak se s námi spojit